Ko darīt, ja ar Jums manipulē?

 

Ko darīt , ja ievērojat, ka ar jums psiholoģiski manipulē? Viens ceļš ir izvairīties tikties ar manipulatoru vai vismaz ieturēt distanci.  Taču ne vienmēr tas ir iespējams. Līdz ar to:

1) Saglabāt mieru! Jo varbūt tieši tas arī bija mērķis- lai jūs justos vainīgs, dusmīgs vai arī būtu aizrautības pilns tūlīt darīt, ko jums saka. (Izvērstāki padomi šeit – 2.rindkopa).

Citāts no Valda Zāles grāmatas “Psihotriki. Blefošana. Manipulācijas” : “Uzvara pār sarunbiedru sākas ar tā emocionālā līdzsvara izjaukšanu. Jāmēģina izsaukt tā dusmas, apjukumu, uztraukumu, izmisumu, kaunu un tamlīdzīgus emocionā­lais stāvokļus. Pretinieks, kurš sadusmots, kritis izmisumā, apjucis, pasauli vairs neuztver objektīvi. Tāds cilvēks kļūst līdzīgs medniekam, kurš gan redz tuvojošos tīģeri, tomēr nevis paņem šauteni, lai lielo kaķi nogalinātu, bet tikai pārlieku satraucas — kā tīģeris var ko tādu atļauties! Un, kamēr mednieks dusmojas, tīģeris to vienā mierā apēd.” (3.lpp.).

M.Mucenieks rakstā: “Iegrožot savu manipulatoru” raksta: “Pastāv arī tāds vienkāršs paņēmiens, kā „novilcinātās reakcijas metode”. Nojaušot kaut ko nelāgu, cilvēks novilcina atbildes uz manipulatora jautājumiem vai replikām, ietur pauzes, kuru laikā apdomā sarunas biedra sacīto un savas iespējamās atbildes. Tas ir it kā skats no malas uz to, kas notiek. Spontanitātes, acumirklīgas reakcijas efekts zūd, bet lēnas un prātīgas atbildes manipulatoru izsit no sliedēm. ”

2) Pārzināt psihotrikus un, saskatot, ka tie tiek pret jums izmantoti, tā arī pateikt, identificējot, kuri no trikiem tiek pielietoti un pamatojot savas domas. Taču ar to nevajag steigties, jo jāņem vērā, ka atklāti pasakot un parādot, ka saprotam, ka ar mums manipulē, tad tas var apturēt pretinieku atklāt savus patiesos nodomus.

3)  Tieša atspēkošana. T.i. punktu pa punktam (ja vien tie ir vairāki) pamatoti atspēkot oponenta piedāvātos argumentus. Tiesa gan – jāatceras, ka,  ja nenonākam pie šīs atspēkošanas, bet paliekam pie punkta 2., tad sanāk, ka esam novirzījušies no tēmas.

4) Sekot savu domu gaitai un rīcībai – vai es daru to, ko patiešām vēlos un kas virza mani manu mērķu virzienā? Kāpēc es daru to, ko es daru? Kāpēc es jūtos kādam parādā un vai tiešām esmu? Ja ar jums manipulē, jūs nerīkojaties saskaņā ar savam vajadzībām, bet gan darbojaties manipulatora labā.  Ir jāapzinās viņa patiesie mērķi un nodomi, lai kas tiktu teikts. Piemēram, vai , kāds sapņo kļūt par narkomānu un alkoholiķi un dzīvot visai degradētu dzīvi, kas no šādu vielu lietošanas izriet? Diez vai. Bet, kā cilvēks līdz tam nonāk? Viņam tiek iedvests, ka pērkot un izmantojot šīs vielas, viņš sev dzīvi uzlabos. Finālā gan dzīve iet uz augšu tikai tiem, kas viņam to pārdod.

Ko nevajadzētu darīt? Ja vien vēlamies pārliecināt par savu godīgumu, neizmantot tādus  reakcijas veidus, kas ietver manipulēšanu ar oponentu:

1)  Netieša atspēkošana. Integrēt tēmā  jaunus argumentus, apšaubīt informācijas avota ticamību (sk. tēmu par ad-hominem) utt.

2)  Novirzīšanās uz pavisam citu tēmu (sk.  novirzīšanos no tēmas).

3)  Ierobežošana. T.i. mēģināt ierobežot oponenta iespējas izteikties – neļaut runāt diskusijā, aizliegt izdot kādu izdevumu, patraukt kādas mājaslapas darbību utt.

4) Oponenta viedokļa sagrozīšana.  Sk. tēmu par straw man!

5) Novēršana. Jau iepriekš paredzot noteiktu oponenta rīcību, pasteigties pirmajam “sagatavot augsni” tā, lai tā neiedarbotos viņam vēlamajā veidā.

6) Minimizācija. Samazināt tēmas, oponenta argumentu nozīmīgumu.

7)  Klusums. Nereaģēt uz pārmetumiem, uzbrukumu, lai tas, kam oponents centies pievērst sabiedrības uzmanību, ātrāk aizmirstas.  Klusums tiek izmantots gadījumos, kad pretargumenti būtu patiešām vāji. Ko gan, piemēram, var tādu pateikt valsts amatpersona, kas pieķerta nodokļu naudas izšķērdēšanā?

Strīdi var būt dažādi- kāds vēlēsies par katru cenu uzspiest savu viedokli/uzvarēt par katru cenu, oponēt vienkārši oponēšanas pēc, vai arī pastrīdēties tikai, lai enerģētiski uzlādētos. Cits būs gatavs atzīt arī savu kļūdīšanos un meklēt patiesību.  Pirmajā variantā diez vai vērts vispār tērēt laiku un nervus un gaidīt, ka šāds sarunbiedrs nepielietos psiholoģiskās manipulācijas paņēmienus. It īpaši, ja viņu tā darīt mudina ne tikai nepiekāpīgais raksturs, bet arī fakts, ka viņam par kāda viedokļa virzīšanu pienākas atlīdzība.

Ja redzat šo metožu pielietojumu sev apkārt vai arī esat ieraudzījuši jaunas  – plašsaziņas līdzekļos, politiķu runās, reklāmās vai jebkur citur, izmantojiet iespēju pievienot savu komentārus šim blogam un miniet šos gadījumus!

Advertisements

One response to this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: