Kā atpazīt varmāku baltā zirgā jeb “Pati tādu izvēlējies”

Nevienam manipulatoram un varmākam nav uz T-krekla rakstīs, ka viņš ir tāds.  Viņus satikt nav tikai mazizglītoto un/vai disfunkcionālo ģimenēs augušo “privilēģija”.  Arī labvēlīgā, mīlošā ģimenē augušas, inteliģenti cilvēki mēdz uzķerties. Atšķirība ir tajā, cik drīz  katra backgrounds liek saprast, ka no tādām attiecībām ir jāiet projām.    Par šo tēmu sk. arī   raksta “Signs of emotional abuse”  tulkojumu.

Iepriekš iesāktā stāsta turpinājums: “Ir sāpīgi dzirdēt no cilvēkiem: “Pati tādu izvēlējies!” Kāpēc man jāuzņemas atbildība par man nodarīto? Nemaz nešaubos, ka šādi izteikumi ir iemesls daudzām, kuru pieredze ir līdzīga manējai, ierauties sevī, justies dumjai un par to nevienam nestāstīt. Un turpināt ciest.

Ja paskatos atpakaļ, tomēr ir lietas, kurām vajadzēja darīt mani uzmanīgu. Toreiz tam nepiegriezu pietiekamu vērību, jo neviens jau nav pilnīgs.   Ar tagadējo pieredzi man tomēr šķistu aizdomīgi cilvēki,  kuriem piemīt noteikts izturēšanās veids.

– Pārlieku liela un nepamatota greizsirdība.  Ne  vienmēr tas izpaudīsies kā nemitīga pratināšana par to, kur būts,  nekur nelaišana, vai pat privātdetektīva nolīgšana.  Tas šķiet pat  parāk primitīvi… Jo var būt dažādi līdzekļi, kā “izskalot otram smadzenes”, lai dzīve būtu pilna ar bailēm par to, ka, ka tik kaut ko neizdaru, lai neliktu otram justies greizsirdīgam.   Jebkuram var gribēties pastāstīt, cik ļoti nācies ciest no krāpšanas.  Taču tad, kad  “visas sievietes padauzas” tiek ikdienā apmuļļāts un krāpšanas motīvs ir vienīgā tēma, kas šķiet aktuāla  jebkurā kino un teātra izrādē, kā arī visur meklēti piemēri, kas to pierādītu, tad  skaidrs, ka cilvēks otru grib ieprogrammēt sev vēlamā veidā. Jo tas rada reakciju- es taču esmu labāks/a nekā tie par, kuriem man stāsta! Nedarīšu neko, kas liks otram izjust aizdomas.

–  Otra vainošana lietās, kur vainīgs pats vai kādi no objektīvi apstākļi. Lai “pierāditu” manu “vainu”, viņš klaji meloja, sagrozīja faktus, nekaunas to darīt ne manā, ne citu klātbūtnē. Tas sanāca tik ticami, ka pat brīžiem likās, ka esmu nenormāla un tiešām kaut ko sajaukusi un ne tā atceros. No tā guvu mācību- ja kāds stāstos par dažādiem notikumiem, vienmēr vaino tikai citus, tad ir jāuzmanās.

Foto no šī bloga arhīva.

–  Nicinoši izteikumi par sievietēm, vārda “vecenes” lietošana, protams, arī manā klātbūtnē. Sieviešu dzimuma noniecināšana- dumjākas, nevarīgākas, domātas tikai, lai “izplestu kājas” utt. Vīrieši , savukārt,  tie ir gudrie un varenie, kuri var visu.   Pat, ja bija zināmas sievietes, kuram izdevies sevi pierādīt, tās tika  minētas kā pozitīvie piemēri, lai noniecinātu mani. Protams, saprotu, ka ir arī sievietes, kas ikdienā tic  mantrai  “visi vīrieši ir cūkas”, bet nav nācies sastapt kādu vīrieti, kurš paciestu šādu partneri. Toties sievietes, kuras pacieš pretējā dzimuma nicinošus izteikumus un patiešām tic savai un sava dzimuma mazvērtībai, gan šad tad nācies redzēt.

– Pasaki, kuri ir tavi draugi, un es pateikšu, kas esi tu pats.  Sava dzimuma draugu loks, kas izsakās par sievietēm tieši tapāt un nicinoši izturas pret savam partnerēm. Viens no vīra  labākajiem draugiem bija  izteikts varmāka, despots, pat ciemiņu klātbūtnē sievai uzbļāva, izkomandēja, kontrolēja, toties pats darīja, ko un kad gribēja, protams, arī ar mīļākajām.   Kāda bija mana vīra reakcija? Atbalstoša viņam.  Draugi  var būt  dažādi, tomēr mūsu attieksme pret viņiem – tā ir mūsu izvēle. Reāls gadījums: viena topošā ģimene – sieviete un vīrietis -iebrauc ciemos pie citas ģimenes. Mājās ir tikai vīrs. Viņš pavēl  ēst taisīt ciemos atnākušajai sievietei. Viņa paklausa. Vīri parunā, paēd, saldo sadala tikai savā starpā. Sieviete visu novāc.  Liekas, ka tas ir stāstiņš no kādas valsts, kur sievietes jau tradicionāli suņa stausā? Nē, draugi, Latvija, 21.gadsimts.   Sievietes draugam bija divas iespējas – atbalstīt draugu vai arī atbalstīt savu topošo sievu.

– Aicināšana uz savu draugu/radu loka pasākumiem, izvairīšanās no manējā paziņu loka. Protams, aplidošanas fāzē  tūlītēja izvairīšanās un likšana man vairs nekontaktēties ar pazīstamiem cilvēkiem liktos aizdomīga, līdz ar to, šāda izolēšana notika ļoti pakāpeniski. Vispirms tika nonicināti konkrētie pasākumi veidi- piemēram, pie dabas braukt garlaicīgi un bezjēdzīgi.  Vai arī: par tālu jābrauc. Kas gan neattiecās uz tiem pasākumiem, kurus viņš bija iecerējis. Pēc tam pakāpeniski dzirdēju izsmejošus tekstus par konkrētajiem cilvēkiem, apspēlējot viņu profesijas, materiālo stāvokli, rakstura īpašības utt. Ja nebija nekas slikts, ko pateikt, tas tika sadzejots, izvirzītas visādas versijas. Savu radu, paziņu loku savukārt pasniedza kā ļoti vērtīgus un cienījamus cilvēkus.  Kaut arī skatoties tīri objektīvi, neviena radu lokā nebija bagātāki, slavenāki vai citā veidā veiksmīgaki cilvēki.  Viss atkarīgs, kuras lietas un  īpašības  izceļ. Protams, tiešā tekstā man ar nevienu neliedza tikties, bet pakāpeniski manā galvā tika ieskalots, ka  viņš to uztver kā iešanu pie “ienaidnieka”. Viņa draugi, savukārt, bija svarīgāki arī par mani- attiecība pret viņiem bija izpalīdzīgs, atsaucīgs, bet manas un vēlāk arī bērnu vajadzības un lūgumi arvien vairāk tika ignorēti.

Tiesa gan vairums šo pazīmju iznāca laukā visā savā godībā jau pēc laulības noslēgšanas. Jā, tā ir – vispirms ir aplidošana, izmaksāšana, izvadāšana utt. Varmākas māk izlikties džentlmeņiem un sola uz rokam nēsāt.  Tāpēc to nepatīkamo gribas piedot, uztvert kā sīkumu un rakstura īpatnību.  Bet pakāpeniski- ar vien vairāk un vairāk – noniecienot mani un sievietes kā tādas, kā arī manu draugu/radu loku, tas vēl vairāk sagrāva manu pašapziņu un noveda pie zināmas izolētības.”

Stāsta turpinājums: 4.daļa un  5.daļa.

Advertisements

4 responses to this post.

 1. […] « Kā atpazīt varmāku baltā zirgā jeb “Pati tādu izvēlējies” […]

  Reply

 2. […] kādā mūsdienu Latvijas ģimenē, kura sākumu var lasīt šeit – 1.daļa, 2.daļa, 3.daļa, […]

  Reply

 3. […] turpinājums: 3.daļa, 4.daļa, […]

  Reply

 4. […] sākums, 1.turpinājums, 2.turpinājums, […]

  Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: