100 pazīmes, kā atpazīt sociopātu un psihopātu

Kurš gan lasīs 100 pazīmes? Kad neiedziļināšanās, vienkāršošanas un paviršības sērga dominē plašsaziņas līdzekļos un daudzu prātos, tad lasāmi ir tikai tie raksti, kas sākas ar “10 pazīmes kā” , 5 veidi kā”. Ierakstīt “..padsmit” – tas ir jau riskanti. Jo rezultātu vajag  ātri, kaut vai izlasot īsu rakstu un tad justies kompetentam par tēmu. Nospied pogu – un ir!

“Dienas” rakstā “Sociopāta profils“, par laimi, minētas vairāk nekā 10 pazīmes. Mēģināju tās kā klucīšus salikt nedaudz citādi. Izejas punkts varētu būt tas,  ka gan sociopāti, gan psihopāti (te un turpmāk ir runa par abu dzimumu cilvēkiem) sevi uzskata pārāku par citiem. Citējot šo rakstu: ” Tipisks sociopāts citus cilvēkus uzskata par stulbiem idiotiem, kurus bez žēlastības jāizmanto, un visi līdzekļi šim mērķim ir labi“. No tā arī izriet galvenais atslēgas vārds šāda cilvēka raksturojumā- manipulācija. Manipulēt gan spēj ne tikai sociopāti un psihopāti. Atšķirībā no citiem, viņi spēj būt īpaši nežēlīgi, jo nespēj izjust ne empātiju, ne arī sirdsapziņas pārmetumus. Emocijas – vājuma pazīme. Un, ja kāds kaut ko pārmetīs, vienmēr atradīs, kā novelt vainu uz citiem, nekad neatzīs, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā, un, saprotams, neies ārstēties. Sociopātiem un psihopātiem ir savi likumi, ne citu.  Viņi nenokaunēsies un nespēj būt kautrīgi – izņemot tad, ja to notēlo, ar nolūku kādam iepatikties. Viņi uzskata, ka nekad nekļūdās. Tāpēc jāuzmanās – ja manāms, ka kādu  ļoti sadusmo citu norādes un tas, ja kāds kaut ko zina labāk par viņu.

Reti kuram nav gadījies būt klāt vai piedalīties aprunāšanā. Bet, ja kāds īpaši aktīvi visus pēc kārtas “noliek” un viņam citu aprunāšana negatīvā aspektā ir mīļākais sarunu temats, jāsāk uzmanīties un aizdomāties vai viņš tāpat nerunā par mums arī aiz mūsu mugurām?  Mani reiz darīja uzmanīgu kāda cilvēka teiktais par kādu manu paziņu. Viņš nozākāja šo personu, nezinot, ka es arī viņu pazīstu. Tas nepavisam “nelīmējās” kopā ar manu priekšstatu, un arī pēc citām pazīmēm vēlāk nācās konstatēt, ka šis cilvēks ir sociopāts.

Kā sociopāts manipulē? Ar šarmu, prasmi iepatikties. Iepatikties var ari izskatu, izturēšanos, vārdiem.  Pašpārliecinātība cilvēkiem patīk, un sociopāti un psihopāti ir ļoti par sevi pārliecināti.  Jā, viņiem/ām ir svarīgs izskats. Ja tas nav dabas dots, tad, iespējams, pacentīsies sporta zālē, uzlabojot formu, kā arī rūpīgi izvēlēsies apģērbu. Tas nenozīmē, ka ikviens, kas to dara ir  sociopāts vai psihopāts. Ir atšķirība- vai to dara, lai pats justos komfortabli, celtu pašapziņu vai arī lai  citiem iepatiktos, radītu labu iespaidu vai, pirmkārt, lai “nomedītu” upurus, ar kuriem manipulēt. Arī izteikta pieklājība, galantums, džentlmeniskums- sociopāts un psihopāts šādas manieres ekspluatē  nevis aiz cieņas pret citu, bet ar vēlmi iegūt varu pār citu. Svarīgs ierocis ir arī vārdi – komplimenti, solījumi, ilūziju uzburšana. Tikai sociopāta un psihopāta gadījumā tie ir meli.  J.Kučinskis jau minētajā rakstā: “Ja kāds spēj piemānīt melu detektoru, tad tas ir sociopāts. Nepārprotami pieķerts melos, sociopāts savai rīcībai atrod pamatojumu, kura mērķis ir izcelt paša sociopāta cēlos nodomus un nevainību, bet vainu uzvelt citiem. Uz izaicinājumu, kas apšauba sociopāta patiesumu, sociopāts var atbildēt kaut ko nesakarīgu vai arī uzbrukt pašam atmaskotājam. Pat ja sociopāts retu reizi atzīst savus melus, tad jau nākamajā minūtē viņš var uzkonstruēt jaunus melus.” Arī jūtas sociopāti notēlo. Solījumus, protams, nepilda. Un jutīsies par to apmierināti, jo šādi  izjutīs savu pārākumu. Ja daļa cilvēku jutīsies ne visai labi kādu piekrāpjot (tādā plašā nozīmē- piečakarējot), tad sociopātam tas sniedz apmierinājumu un pavairo apziņu, kādi tomēr citi ir muļķi, jo paļaujas uz viņu.  To pašu jāattiecina uz psihopātu, kas arī neņem vērā citu cilvēku sajūtas.

Daudziem cilvēkiem piemīt spēja iepatikties un vēlāk likt sevī vilties, bet manipulators spēj ne tikai iepatikties, bet iepatikties atkārtoti. Pazust no redzesloka un tad izdomāt visneticamākos Minhauzena cienīgus stāstus par saviem pazušanas iemesliem. Ierasties ar puķēm un konfektēm, kad ir kāda vajadzība pēc konkrēta cilvēka – un pēc tam pazust atkal.  Spēj notēlot kārtīgu ģimenes cilvēku, kad viņa izdarības novedušas kādu līdz iesnieguma nešanai policijai. Spēj pārliecināt, ka ar rītdienu viss būs savādāk un labāk. Protams, tas tā nenotiek, bet cerība taču zūd pēdējā. Sociopātiem un psihopātiem draugi ir tie, cilvēki, kurus viņš kaut kā var izmantot savās interesēs.

Te jāpiemin tāds manipulācijas veids kā atspoguļošana –  būt tāds pats kā upuris – pārliecināt, ka abi ir dvēseles radinieki, ka abiem līdzīga pieredze un likteņi. Pārņemt citu/partnera intereses un hobijus. Protams, tas var notikt, arī veidojoties  attiecībām. Cilvēki var mainīt hobijus, iepazīt jaunus, bet bīstamība sākas tur, kur šīs pārmaiņas kļūst pavisam ekstrēmas un arī biežas. Kad partneris noticējis, ka atradis īsto otro pusi ar kopīgām interesēm, sociopāts vai psihopāts viņu pamet un veido veselu virkni ar šādiem (vai šādām) “otrajām pusēm”, kas varbūt pat visu dzīvi naivi cer un tic, ka mīļotais vai mīļotā atgriezīsies. Un, šādi cerot, gatavi visu piedot un nesavtīgi izpalīdzēt. Svarīgi arī ik pa laikam uzrasties, lai pārliecinātos, ka joprojām ietekme uz konkrēto upuri nav zudusi. To var panākt, arī piedāvājot seksu, un – jā, arī materiālos labumus.  Ja sociopāts vai psihopāts ir precējies vai attiecībās, viņam šķiet visai pašsaprotami tēlot brīvu cilvēku, piemēram, iepazīšanās portālos.

Ar ko sociopāts un psihopāts manipulē? Ar ikvienu. Nav starpība, bērns vai vecs cilvēks, radinieks vai svešs.  Ja vēlas krāpt partneri – viņš to darīs, viņam tas pienākas. Parasti par sociopātu un psihopātu upuriem kļūst tie, kam ir izteikta spēja citiem uzticēties, izpalīdzēt un arī piedot, cilvēki ar mazvērtības kompleksiem, kuriem sociopāts vai psihopāts var likt beidzot justies novērtētiem, radīt iespaidu par draudzību vai par mīlestību. Viņš saož šādus cilvēkus un viņu vājos punktus, viņi  līdz ar to gatavi   šādas atzinības dēļ strādāt sociopātu/psihopātu labā arī bez atlīdzības, atdot viņam naudu vai darīt pat kaut ko pavisam amorālu.

Tomēr upuru atrašana notiek ne tikai intuitīvi. Manipulators var izmantot mūsdienu tehnoloģijas, sociālos tīklus, lai citus izspiegotu un pēc tam iegūto informāciju izmantotu savā labā.  Var ar savu atklātību izprovocēt citus sarunā atklāt faktus  par kādu personu. Un, protams, prasmīga veidā izvilināt sev vajadzīgo informāciju – “Sociopāti nekad nestāsta pārāk daudz par sevi. Viņi vienmēr cenšas uzturēt sarunu par jums svarīgām lietām, tāpēc ka pēc viņu sapratnes jebkura saruna ir iespēja piekļūt informācijai. Dažreiz gan, lai padarītu sarunu patiesāku, viņi laiku pa laikam iestarpina arī kaut ko personīgu par sevi. Esiet uzmanīgi, jo tas, ko viņi jums atklāj, ir vai nu stipri pārveidota patiesība vai arī klaji meli. Viss, ko viņi jums stāsta par sevi, ir domāts tam, lai radītu simpātijas, uzticēšanos un zināmu intimitātes sajūtu.” (Citēts no   Facebook raksta). Saņemot  tiešus jautājumus, sociopāti un vēl jo vairāk psihopāti lieliski mācēs izvairīties, ievadot sarunu citā gultnē.

Svarīga ne tikai upura rakstura apzināšanās, bet arī uztaustīt viņa konkrētā dzīves brīža problēmas. Problēmas sievai attiecībās ar vīru vai vientuļa sieviete? Sociopāts vīrietis liks viņai sevī iemīlēties, neko gan konkrēti nesolot un pat nepārguļot, vedot viņu savā pavadiņā, cik vien nepieciešams. Tādejādi izbaudot varu. Pēc tam – protams, nekādas attiecības, sašutums, ko gan šī dāma iedomājusies utt. Kaut kāda nenormālā, sacerējusies, nesaprotams, kāpēc? Vēl nežēlīgāk ir izmantot kādu cilvēku viņa tuvinieka nāves brīdī, piemēram, viņu apmelojot, zinot to, ka cilvēks šajā laika posmā droši vien nespēs attiecīgi noreaģēt.

Upuri var būt arī nejauši – piemēram, kad tiek izmiets, pazemots kāds garāmgājējs, kaut kas nomests nevērīgi, lai “zemākas kastas” pārstāvji savāc aiz viņa. Mājas un sadzīvē šādi “zemākie” visa vācēji aiz viņiem (un klāt pienesēji) var būt dzīvesbiedri.

Ar ko atšķiras sociopāts no psihopāta? Diezgan labi tas izlasāms šajā rakstā.   Pie tā vienīgi varētu piebilst, ka sociopāts mainīs darbus, būs nenosakāmas profesijas persona ar n-to kursu un kursiņu sertifikātiem (kas no viņa puses tiek pasniegti bezmaz kā universitātes diplomi), ar arvien paplašināmu draugu un paziņu loku, uz kuriem parazitēt un tā nodrošināt sev ne sliktāko dzīvi. Savukārt, psihopāts pāri līķiem virzīsies uz mērķi, ātri vien tiekot vadošā amatā un varēs lepoties ar sasniegumiem kādā jomā.  Armijā sociopāts diez vai tiks tālāk par kapteiņa pakāpes amatu, savukārt psihopāts konsekventi darīs visu, lai kļūtu par ģenerāli. Sociopātu vidū varētu būt vairāk tā saucamie šarlatāni, kā arī cilvēki, kas nemitīgi iesaistās visažādākajos projektos. Daži arī iesaistās politiskajās partijās, tās mainot un neskatoties uz to, ka tās ir ar radikāli pretējām programmām, jo galvenais ir meklēt iespēju, kā tikt pie tā saucamās siles.  Savukārt psihopātu vidū ir vairākas lokālā un starptautiskā mērogā zināmas personas.  Monday.lv rakstā teikts, ka “starp pasaules varenākajiem un bagātākajiem cilvēkiem ir pat no 4 līdz 10 % psihopātu.” T.i., vairāk nekā starp cilvēkiem kopumā. Tie gan ir t.s. inteliģentie psihopāti, jo ne visai labvēlīgā vidē augušie nereti nonāk cietumā.

Psihopāti ir viltīgāki, savukārt sociopātu manipulācijas un meli visai drīz atklājas, tādēļ sociopāti nespēj būt kādā darba kolektīvā, organizācijā u.c. ilgu laiku. Bet prot aiziet kā uzvarētāji, nevis atlaistie. Nevis kā atmaskotie, bet gan atmaskotāji – pasniedzot citiem, kāds ļaunuma perēklis šis kolektīvs ir un tāpēc arī jāiet prom.  Nevis mani padzina, bet aizgāju pats! Latvija u.c. valstis ir mazas, un no šādām vietām, lai efektīvāk atrastu upurus, sociopāti ceļo prom. Tā kā, dzirdot par kādu, kuram braukāšana pa pasauli ir gandrīz vai profesija, jāsaprot – varbūt tā ir labākas dzīves meklēšana, bet varbūt jaunu manipulāciju medību lauku apgūšana. Ārzemēs ir vieglāk samelot par to savām līdzšinējām gaitām un statusu dzimtenē, jo no turienes daudz ko grūtāk pārbaudīt un vietējie uzķeras uz to, ka nevar taču cilvēks “tā melot”. Bet var gan.

Sociopāti nav gluži tas pats, kas slaisti parastie. Slaisti darbā un ģimenes dzīvē meklēs, kā izvairīties no pienākumiem, kā aizskriet biežāk “uzpīpēt”, kā kaut ko uzgrūst citiem utt.  Taču sociopāti, pieprotot arī šo, spēs sevi pasniegt kā aktīvus, čaklus, zinošus utt. Lielā mērā strādājot ar muti, arī apmelojot citus, vainojot tos savās neizdarībās. Skaļi izceļot skabargas citu acīs, slēpjot baļķi savā.  Pasniedzot citu sasniegumus kā savu veikumu.  Prezentējot kā izcili paveiktu darbu to, ko patiesībā veikuši pavirši un nekvalitatīvi, jo neviens tāpat nepārbaudīs.  Ar laiku gan kolektīvs sapratīs, ka aiz ārējas rosīšanās ir tikai izrādīšanās, nevis rezultāti.

Interesanti ir tas, ka ir sociopāti, kas noteiktā vidē savu cenšanos nestrādāt pat īpaši neslēpj –  lielīdamies, ko pasākuši darīt darba laikā, kamēr citi (t.i.”muļķi”) strādā.

Taču, manuprāt, galvenais nav teoretizēt par terminiem, bet gan atpazīt, kurš cilvēks ir manipulators pēc savas būtības.

Paveidi. Izdevās atrast vairāk par psihopātijas paveidiem. Monday.lv :”narcisi ir egomaniakāli, bet makiavellisti izceļas ar spēju manipulēt un izmantot citus, neievērojot nekādas morāles normas.”  Citur var lasīt par astēniskajiem, paranojāliem u.c. psihopātiem.  Citur apgalvots, ka visi sociopāti ir narcisi, bet ne visi narcisi – sociopāti.  Vairāk avotā Relationshipedia.

Piemēri. Te par kādu, iespējams, sociopātu – “Mīļotais apzadzis Lieni Šomasi” , nezinu, cik var ticēt tur rakstītajam, bet pazīmes raksturīgas- šarms, pamanīšanās regulāri dzīvot uz cita rēķina, šantāža, parādu neatdošana, mukšana uz citu valsti, savas vainas neatzīšana.    Neko daudz nemaina arī šīs personas kļūšana par slavenību ar plašsaziņas līdzekļu starpniecību. Pēc kāda laika jau seko ziņa, ka puisis apprecējies, un ne jau ar ārzemnieci, kas varētu nebūt lietas kursā.

Lasāmviela:

http://life-prophetic.blogspot.com/2012/10/kas-ir-narcisisms.html

http://www.delfi.lv/vina/attiecibas/milestiba-un-sekss/bridinosas-pazimes-kas-var-liecinat-tavs-milotais-ir-vajpratigs.d?id=47115133  un gandrīz tas pats http://apollo.tvnet.lv/zinas/10-pazimes-ka-tavs-virietis-tiesam-ir-psihopats/654740

http://www.neslimo.lv/pme/?name=psihopatija

https://ligakudina.wordpress.com/2012/01/07/sociopatija-musdienu-fenomens/

http://www.delfi.lv/izklaide/slavenibas/citi/pavedinati-un-apkaunoti-ka-nespetni-milnieki-izmantojusi-latvijas-zvaigznes.d?id=46827733

https://m.facebook.com/notes/ordo-praedicatorum-secularis-liep%C4%81jas-dominik%C4%81%C5%86u-laju-kopiena/k%C4%81-atpaz%C4%ABt-sociop%C4%81tu-sav%C4%81-vid%C4%93-spotting-the-sociopath-in-your-midst/813695545372486/

http://spoki.tvnet.lv/liktenis/Kas-tad-isti-ir-psihopats/711497

Slavenāko psihopātu saraksts http://www.monday.lv/ka-atpazit-psihopatu/

http://www.inbrain.lv/pazimes-ka-tu-tiecies-ar-psihopatu/

Narcissists vs. Sociopaths: 11 Key Similarities & Differences

http://zvaigznutulks.goinfo.lv/iemacies-atskirt-sociopatu-no-psihopatu-tas-nav-viens-un-tas-pats/30029

Advertisements

2 responses to this post.

  1. […] raksts ir kā turpinājums citam šim bloga rakstam “100 pazīmes, kā atpazīt sociopātu un psihopātu“.  Tas vispirms ir jāizlasa, lai saprastu, vai Jums patiešām ir darīšana ar sociopātu […]

    Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: