Pareģojumu pašpiepildīšanās

Ir teiciens- ja par kaut ko sliktu domāsi, tad tas arī ar tevi notiks. Tas pats attiecībā uz labām domām. Tas tā var būt, gan arī nebūt, bet runa ir par gadījumiem, kad tas ietkmē ne tikai apziņas, bet arī zemapziņas līmenī. Piemēram, ja astrologs pateiks pārim, ka viņi pēc zvaigznēm un planētām ir pilnīgi nesaderīgi, un viņi tam ticēs, par to domās, tad arī, gribot negribot, pievērsīs uzmanības vairāk tām lietām, kas par šo nesaderību liecina. Tas vēl vairāk nostiprinās pārliecību, ka astrologam taisnība un līdz ar to varētu būt taisnība tajā, ka viņiem nav jābūt kopā.
Pareģojumu pašpieldīšanās var notikt ne tikai individuālā līmenī, bet arī lielākā (valsts u.tml.) mērogā. Piemēram, ja kādi politiķi pirms vēlēšanām runā par savu neapšaubamo uzvaru vēlēšanās, daudziem vēlētāji no tā iespaidojoties patiešām par šo partiju nobalsos, it īpaši, ja īsti nezina par ko balsot un galvenais faktors izvēlē ir nebalsot par mazajām partijām, kas tāpat nepārvarēs noteikto procentu barjeru.
Tā, kā, ja kāds vēlēsies sasniegt noteiktu mērķi, viņš ar lielu pārliecību var runāt par to, ka tas noteikti notiks. Vai arī attiecīgi izturēties. Piemēram, šajā video izskan šāds konkurenta jautājums: “Ja nu tiešam notiek tāds brīnums- Jums uztic vadīt valdību?”  Vēl noder arī tādas frāzes par politiskajiem oponentiem kā “savu laiku nodzīvojuši”, “noiets etaps”.
Ne vienmēr būs attiecību modelis: manipulators-manipulējamais. Šis ir tas gadījums, kad cilvēks var manipulēt arī pats ar sevi – speciāli interesējoties tikai par viena veida informāciju, meklējot konkrētu pieredzi arī dzīvē, kas apstiprina kādu viņa pieņēmumu.
Šī tēma cieši saistīta ar tēmām:
– Tas, cik lielu iespaidu uz cilvēku atstās pareģojums saistīts arī ar pareģojuma izcelmes avotu, personību, kas to izsaka. Vairāk par to šajā rakstu kategorijā.  Pirms vēlēšanām pārliecinošāki pareģojumi par savu uzvaru izklausīsies tiem, kas jau iepriekš būs bijuši pie varas – variet šādā aspektā papētīt jau popularitāti guvušu politiķu uzvedību pirms vēlēšanām.
 
Jāpiebilst arī, ka metode nav droša, jo var būt gadījums, kad piepildīšanās nenotiek, jo lielu lomu nospēlē kādi citi faktori. Savukārt pareģojumu piepildīšanās, pareģotājam var celt reitingu un piešķirt lielāku ticamību tam, ko viņš saka.
 
Par pareģojumu piepildīšanos šaubas var rasties tad,  ja tie izskan solījumu formā, it īpaši pirms vēlēšanām. Vēl jo vairāk, ja dažādās auditorijās tiek solītas pat savā starpā pretrunīgas lietas – un tieši tas, ko konkrētā publika vēlas dzirdēt.
 
Amizanti tagad lasīt pareģu teikto pirms 10.seimas vēlēšanām Latvijā 2010.gadā. Ilmārs Briedis un Aldis Dreimanis prognozē Saskaņas centra, Vienotības, Par labu Latviju iekļūšanu pirmajā trijniekā. Arī astrologs Edijs Spāre attiecībā uz Tēvzemei un Brīvībai/LNNK /Visu Latvijai kļūdās. (avots – http://old.astrologi.lv/astro/blog_print.php?blog=spare&c=prog&r=18 ).  Reālie vēlēšanu rezultāti šeit – http://web.cvk.lv/pub/upload_file/Sa10/10Saeimasvelesanurezultati_gala.pdf
Advertisements

One response to this post.

  1. […] Vai tiešām? Te izskatās pēc metodes slidenā nogāze.  Un jāpalas arī tēma – pareģojumu pašpiepildīšanās.  Kaut arī – lai cik pārliecināti par sevi būtu LZS, “Vienotības” izdevuma […]

    Reply

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: